Hippoterapie - jízda na koni
Jízda na koni je speciální rehabilitační metoda, která působí na dítě prostřednictvím pohybových impulzů, vznikajících při koňské chůzi. Tato metoda simuluje a stimuluje fyziologický pohybový vzorec, podobný lidské chůzi, umožňuje chůzový trénink trupu ve vzpřímeném postavení (s vyřazením dolních končetin), působí v rytmu, čímž ovlivňuje svalový tonus a zmenšuje únavu, usnadňuje vzpřímené držení těla a schopnost zpracovávat podněty z vnějšího a vnitřního prostředí.
Jedná se o terapeutickou metodu probíhající v kontextu citového vztahu ke koni.
Díky tomu, že kůň má velice podobný pohybový stereotyp chůze jako člověk, nutíme tak centrální nervový systém pohybově znevýhodněného člověka zpracovávat a vysílat vjemy a příkazy, které by za normálních okolností vysílal při lidské chůzi. Je tak možno docílit pokroků právě v rehabilitaci pohybu u dětí tam, kde je postižena koordinace, rovnováha a vývoj vzpřimování.
Dalším významem je psychická stránka, kdy přímý kontakt s živým tvorem, pohyb zvířete a tělesné teplo působí na děti blahodárným a uklidňujícím účinkem.
Hippoterapii začleňujeme 1 krát měsíčně v dopoledních hodinách mimo zimních měsíců. Financování aktivit je zabezpečeno v rámci projektu „Podpora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty“. Příspěvek na tento projekt poskytl škole zřizovatel Moravskoslezský kraj.
Rodiče přispívají na tuto aktivitu částečně.